Description







BY: Sanmaeul Farming Association Corporation
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Roots Extract |
| Options | Balloon Flower Roots Concentrate, Balloon Flower Roots & Slice, Balloon Flower Roots & Red Ginseng |
| Size | 2.95 x 6.3 x 1.38 inches |
| Weight | 270g (9g x 30 sticks) |
| Place of Origin | South KOREA |
| HS Code | – |







| Weight | 270 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.95 × 6.3 × 1.38 cm |
| Category | Face cleanser |
| Keyword | Roots Extract |
| Place of Origin | South Korea |
| Country | South Korea |
| President | Mincheol Park |
| Year Established | 2014 |
| No. of Employees | 1-9 |
| Introduction | Sanmaeul Farming Association Corporation is a food manufacturer that produces processed products using the bellflower root established in 2014. The bellflower root raised in Muju-gun, a clean area at the foot of Deokyusan Mountain has altitude, making it a mountain bellflower. Our company has a one-stop distribution structure from production to sales, which lower prices and increases quality and shows high sales online that are easy to compare. # Strength It is rich in taste and aroma by using balloon flower that grows in the country’s high sea level of Deokyu Mountain. Because it is produced, processed, and sold directly, the price is lower and the ingredients are higher than other products. |
| Main Products | Balloon Flower Roots Extract |
Balloon Flower Roots Extract
Category
Health & Medical
Keyword
Roots Extract
Options
Balloon Flower Roots Concentrate, Balloon Flower Roots & Slice, Balloon Flower Roots & Red Ginseng
Size
2.95 x 6.3 x 1.38 inches
Weight
270g (9g x 30 sticks)
Place of Origin
South KOREA
HS Code
-
Balloon Flower Roots Concentrate
Category
Health & Medical
Keyword
Roots Concentrate
Options
Balloon Flower Roots Extract, Balloon Flower Roots & Slice, Balloon Flower Roots & Red Ginseng
Size
2.95 x 6.3 x 1.38 inches
Weight
270g (9g x 30 sticks)
Place of Origin
South KOREA
HS Code
-
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Neck and Lumbar pain reliever |
| Options | - |
| Size | 61 inch (L) x 33 inch (W) x 47 inch (H) |
| Weight | 335 lbs |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Massage chair |
| Options | - |
| Size | 65 inch (L) x 31 inch (W) x 49 inch (H) |
| Weight | 310 lbs |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Orthopedic Medical Device |
| Options | |
| Size | Small - 19~21.5 cm Medium - 22~26.5 cm Large - 27+ |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Blood pressure measuring massage chair |
| Options | - |
| Size | 59 inch (L) x 30 inch (W) x 45 inch (H) |
| Weight | 280 lbs |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | collagen |
| Main products | For joints and cartilage, Boswellia For stomach, Mastic The Jinhan Red Ginseng Stick (concentrate) made with 6-Year-Old Red Ginseng For eye health, Bilberry Plus Gold For liver health, Milk Thistle+Biotin |
| Business Sites | FromBIO Headquarters Building 10 Seocheon-ro 127beon-gil, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do Iksan GMP Factory 72 Gukgasikpum-ro Wanggung-myeon, Iksan-si, Jeollabuk-do Logistics Center 220-1 Yo-ri, Hyangnam-eup, Hwaseong-si, Gyeonggi-do |
| Establishment Date | June 26, 2006 |
| CEO | Tae Jin Shim |
| Number of Employees | 117 (as of December 2022) |
| Capital | KRW 1.41 billion (as of December 2022) |
| Contact Us | 1588-8474 |
| Manufacturing Country | South Korea |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | collagen |
| Main products | For joints and cartilage, Boswellia For stomach, Mastic The Jinhan Red Ginseng Stick (concentrate) made with 6-Year-Old Red Ginseng For eye health, Bilberry Plus Gold For liver health, Milk Thistle+Biotin |
| Business Sites | FromBIO Headquarters Building 10 Seocheon-ro 127beon-gil, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do Iksan GMP Factory 72 Gukgasikpum-ro Wanggung-myeon, Iksan-si, Jeollabuk-do Logistics Center 220-1 Yo-ri, Hyangnam-eup, Hwaseong-si, Gyeonggi-do |
| Establishment Date | June 26, 2006 |
| CEO | Tae Jin Shim |
| Number of Employees | 117 (as of December 2022) |
| Capital | KRW 1.41 billion (as of December 2022) |
| Contact Us | 1588-8474 |
| Manufacturing Country | South Korea |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...