Description

Reducers are suitable for use in excavators and cranes of all types, in ship unloading equipment, forestry equipment and in all applications where accurate positioning is needed.
BY : TONGIL INDUSTRIES CO., LTD.
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | use in excavators and cranes |
| Options | – |
| Size | – |
| Weight | – |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | – |

Reducers are suitable for use in excavators and cranes of all types, in ship unloading equipment, forestry equipment and in all applications where accurate positioning is needed.
| Category | Machinery & Parts |
|---|---|
| Keyword | use in excavators and cranes |
| Place of Origin | South Korea |
| Country | South Korea |
| President | Jung, Bong Chae |
| Year Established | 1988 |
| No. of Employees | 231 |
| Introduction | “We, TIC, were established in 1988 at Changwon Industrial Complex as a company specializing in the manufacture of automobile parts, cylindrical grinding machine, and ball screws, Based on our human-centered management philosophy, we have contributed to the national industrial activities as a company which aims to produce the best, grows with the customer satisfaction, and renders great services to Tongil foundation and society. In order to strengthen the competitiveness of the company in an era of infinite competition, we manufacture, heat treat and assemble commercial transmission and axles for automobile industries, high precision cylindrical grinding machine,machine tools and industrial ball screws with the least cost and company management philosophy of quality innovation,value creation, customer-orientation. “ |
| Main Markets | |
| Main Products |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Dry-cutting device of gleason, |
| Options | - |
| Size | - |
| Weight | - |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | various types of equipment, produce transmission |
| Options | - |
| Size | - |
| Weight | - |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | use in excavators and cranes |
| Options | - |
| Size | - |
| Weight | - |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Biodegradable adhesive |
| Options | |
| Size | |
| Weight | 30 ml |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Biodegradable adhesive |
| Options | |
| Size | |
| Weight | 30 ml |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | High Place Opration Car,Aerial lift truck |
| Options | GH4607A, |
| Size | W.B 3,850 mm |
| Weight | 3.5ton |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code | 8428.90.9000 |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | High Place Opration Car,Aerial lift truck |
| Options | GH4607A, |
| Size | W.B 3,850 mm |
| Weight | 3.5ton |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code | 8428.90.9000 |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Optical Lens,Automotive Lens |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Optical Lens,Automotive Lens |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | UM400 SP and UM V400/500 |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | UM400 SP and UM V400/500 |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Radar sensor and camera sensor |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
| Category | Machinery & Parts |
| Keyword | Radar sensor and camera sensor |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | SOUTH KOREA |
| HS Code |
Klolink Co., Ltd
603, Pangyo Innovation Valley, 253, Pangyo-ro, Bundang-gu,
Gyeonggi-do, South Korea.
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 7428335888
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...