Description




BY : Rester
| Category | Home and Kitchen |
| Keyword | Polyester |
| Options | – |
| Size | 600mm (L) x 600mm (W) x 60mm (T) |
| Weight | 1kg/Piece |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | – |




| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 600 × 600 × 60 cm |
| Country | South Korea |
| President |
Not disclosed
|
| Year Established | 2022 |
| No. of Employees | Not disclosed |
| Introduction | Rester aims for premium building finishing materials. Formaldehyde, benzene, and tol, which are various harmful substances found in general building finishing materials.
Through upcycling of plastics, we think of nature and promise the health of users based on the safety of materials. It can cause various disorders such as young people who have found the stomach, leukemia, nerve disorders, and respiratory disorders. |
| Main Markets | South Korea |
| Main Products | Rester MP6060 |
Noise reduction panel (Rester MP6060)
Category
Home and Kitchen
Keyword
Polyester
Options
-
Size
600mm (L) x 600mm (W) x 60mm (T)
Weight
1kg/Piece
Place of Origin
South Korea
HS Code
-
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | Art Wall , Interior Materials , Tile , Eco-Eriendly |
| Options | Eco-friendly construction material / interior / Kineco Block / KEB02 /Air purification/oder removal, Eco-friendly construction material / interior / IECO Block / IESB02 / Air purification/ oder removal. |
| Size | 200.0 * 200.0 * 15.0 mm |
| Weight | 1 kg |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | Art Wall , Interior Materials , Tile , Eco-Eriendly |
| Options | Eco-friendly construction material / interior / Kineco Block / KEB02 /Air purification/oder removal, Eco-friendly construction material / interior / IECO Block / IESB02 / Air purification/ oder removal. |
| Size | 200.0 * 200.0 * 15.0 mm |
| Weight | 1 kg |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | agricultural business, agrifood, bio, |
| Size | - |
| Weight | - |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | microfiber, cleaning cloth, multi cleaner |
| Options | Color - Silver, Green, Pink |
| Size | 150 x 180 mm |
| Weight | 17g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 6307.1 |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | microfiber, cleaning cloth, multi cleaner |
| Options | Color - Silver, Green, Pink |
| Size | 150 x 180 mm |
| Weight | 17g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 6307.1 |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | Fragranced bedding, aroma bedding, fragrance duvets, cotton bedding |
| Options | Duvet, comforter, pad, mattress cover, topper in 10+ designs Fragrance: phytoncide, basil, gardenia, rose, jasmine, musk, lavender, eucalyptus, rosemary |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 940490 |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | Fragranced bedding, aroma bedding, fragrance duvets, cotton bedding |
| Options | Duvet, comforter, pad, mattress cover, topper in 10+ designs Fragrance: phytoncide, basil, gardenia, rose, jasmine, musk, lavender, eucalyptus, rosemary |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 940490 |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | Shoe care, Shoe deodorize, Shoe drier, Shoe sanitize |
| Options | Color - Silver, Green, Pink |
| Size | 220mm x 58mm x 58mm |
| Weight | 350g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8516.79.9000 |
| Category | Home & Kitchen |
| Keyword | Shoe care, Shoe deodorize, Shoe drier, Shoe sanitize |
| Options | Color - Silver, Green, Pink |
| Size | 220mm x 58mm x 58mm |
| Weight | 350g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8516.79.9000 |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...