Description

BY : Micro-NX Co.,Ltd.
| Category | Health Medical |
| Keyword |
Dental Surgical Handpieces
|
| Micronx@micronx.co.kr | |
| Main Product | Dental electronic motor |
| CEO | Jong-Kun Lee |
| Website | http://micronx.co.kr/ |
| Tell(company) | +82-53-650-1012 |
| Address | 22, Maeyeo-ro 1-gil, Dong-gu, Daegu, 41059 Republic of Korea |

| Category | Health Medical |
| Keyword |
Implant Surgery |
| Micronx@micronx.co.kr | |
| Main Product | Dental electronic motor |
| CEO | Jong-Kun Lee |
| Website | http://micronx.co.kr/ |
| Tell(company) | +82-53-650-1012 |
| Address | 22, Maeyeo-ro 1-gil, Dong-gu, Daegu, 41059 Republic of Korea |
| Category | Health Medical |
| Keyword |
Electric Micromotor |
| Micronx@micronx.co.kr | |
| Main Product | Dental electronic motor |
| CEO | Jong-Kun Lee |
| Website | http://micronx.co.kr/ |
| Tell(company) | +82-53-650-1012 |
| Address | 22, Maeyeo-ro 1-gil, Dong-gu, Daegu, 41059 Republic of Korea |
| Category | Health Medical |
| Keyword |
Endodontics |
| Micronx@micronx.co.kr | |
| Main Product | Dental electronic motor |
| CEO | Jong-Kun Lee |
| Website | http://micronx.co.kr/ |
| Tell(company) | +82-53-650-1012 |
| Address | 22, Maeyeo-ro 1-gil, Dong-gu, Daegu, 41059 Republic of Korea |
| Category | Health Medical |
| Keyword |
Dental Surgical Handpieces |
| Micronx@micronx.co.kr | |
| Main Product | Dental electronic motor |
| CEO | Jong-Kun Lee |
| Website | http://micronx.co.kr/ |
| Tell(company) | +82-53-650-1012 |
| Address | 22, Maeyeo-ro 1-gil, Dong-gu, Daegu, 41059 Republic of Korea |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Portable body composition measuring device |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | collagen |
| Main products | For joints and cartilage, Boswellia For stomach, Mastic The Jinhan Red Ginseng Stick (concentrate) made with 6-Year-Old Red Ginseng For eye health, Bilberry Plus Gold For liver health, Milk Thistle+Biotin |
| Business Sites | FromBIO Headquarters Building 10 Seocheon-ro 127beon-gil, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do Iksan GMP Factory 72 Gukgasikpum-ro Wanggung-myeon, Iksan-si, Jeollabuk-do Logistics Center 220-1 Yo-ri, Hyangnam-eup, Hwaseong-si, Gyeonggi-do |
| Establishment Date | June 26, 2006 |
| CEO | Tae Jin Shim |
| Number of Employees | 117 (as of December 2022) |
| Capital | KRW 1.41 billion (as of December 2022) |
| Contact Us | 1588-8474 |
| Manufacturing Country | South Korea |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | collagen |
| Main products | For joints and cartilage, Boswellia For stomach, Mastic The Jinhan Red Ginseng Stick (concentrate) made with 6-Year-Old Red Ginseng For eye health, Bilberry Plus Gold For liver health, Milk Thistle+Biotin |
| Business Sites | FromBIO Headquarters Building 10 Seocheon-ro 127beon-gil, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do Iksan GMP Factory 72 Gukgasikpum-ro Wanggung-myeon, Iksan-si, Jeollabuk-do Logistics Center 220-1 Yo-ri, Hyangnam-eup, Hwaseong-si, Gyeonggi-do |
| Establishment Date | June 26, 2006 |
| CEO | Tae Jin Shim |
| Number of Employees | 117 (as of December 2022) |
| Capital | KRW 1.41 billion (as of December 2022) |
| Contact Us | 1588-8474 |
| Manufacturing Country | South Korea |
| Category | Health&Medical |
| Keyword | red ginseng, ginseng extract, sweet ginseng, ginseng, oriental medicine, health supplement, ginseng concentrate, korean ginseng, korean gift |
| Options | Ginseng extract, Ginseng tablet, Ginseng tonic, Red pepper sauce, Honey |
| Size | - |
| Weight | 250g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Health&Medical |
| Keyword | red ginseng, ginseng extract, sweet ginseng, ginseng, oriental medicine, health supplement, ginseng concentrate, korean ginseng, korean gift |
| Options | Ginseng extract, Ginseng tablet, Ginseng tonic, Red pepper sauce, Honey |
| Size | - |
| Weight | 250g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Healthcare |
| Keyword | Massage, Healthcare, Gua Sha, Self Massage, Home Care, Home Esthetic |
| Options | Not applicable |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 330g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 220299 |
| Category | Healthcare |
| Keyword | Massage, Healthcare, Gua Sha, Self Massage, Home Care, Home Esthetic |
| Options | Not applicable |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 330g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 220299 |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Neck and Lumbar pain reliever |
| Options | - |
| Size | 61 inch (L) x 33 inch (W) x 47 inch (H) |
| Weight | 335 lbs |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...