Description











BY : CyberMedic Co., Ltd.
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Interactive Cognitive Rehabilitation Training System – JOYSTIM |
| Options |
Interactive Hand Function & Cognitive Rehabilitation Training System : Moto Cog, Covid-19 IgM/IgG Rapid Test |
| Size | – |
| Weight | – |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | – |











| Category | Health & Medical |
|---|---|
| Place of Origin | Korea |
| Country | South Korea |
| President | Seong Kwan Lim |
| Year Established | 1999 |
| No. of Employees | 1-9 People |
| Introduction |
|
| Main Products |
Spine Balance 3D, Space Balance 3D, I Balance S |
Interactive Hand Function & Cognitive Rehabilitation Training System : Moto Cog, Covid-19 IgM/IgG Rapid Test Interactive Hand Function & Cognitive Rehabilitation Training System : Moto Cog, Covid-19 IgM/IgG Rapid Test
Interactive Cognitive Rehabilitation Training System – JOYSTIM
Category
Health & Medical
Keyword
Interactive Cognitive Rehabilitation Training System - JOYSTIM
Options
Size
-
Weight
-
Place of Origin
South Korea
HS Code
-
Functional Electrical Stimulator(FES) : MEGA XP (8ch) : Walking Man II (2ch)
Category
Health & Medical
Keyword
Functional Electrical Stimulator
Options
Size
-
Weight
-
Place of Origin
South Korea
HS Code
-
| Category | Health & Medical |
| Keyword | collagen |
| Main products | For joints and cartilage, Boswellia For stomach, Mastic The Jinhan Red Ginseng Stick (concentrate) made with 6-Year-Old Red Ginseng For eye health, Bilberry Plus Gold For liver health, Milk Thistle+Biotin |
| Business Sites | FromBIO Headquarters Building 10 Seocheon-ro 127beon-gil, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do Iksan GMP Factory 72 Gukgasikpum-ro Wanggung-myeon, Iksan-si, Jeollabuk-do Logistics Center 220-1 Yo-ri, Hyangnam-eup, Hwaseong-si, Gyeonggi-do |
| Establishment Date | June 26, 2006 |
| CEO | Tae Jin Shim |
| Number of Employees | 117 (as of December 2022) |
| Capital | KRW 1.41 billion (as of December 2022) |
| Contact Us | 1588-8474 |
| Manufacturing Country | South Korea |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | collagen |
| Main products | For joints and cartilage, Boswellia For stomach, Mastic The Jinhan Red Ginseng Stick (concentrate) made with 6-Year-Old Red Ginseng For eye health, Bilberry Plus Gold For liver health, Milk Thistle+Biotin |
| Business Sites | FromBIO Headquarters Building 10 Seocheon-ro 127beon-gil, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do Iksan GMP Factory 72 Gukgasikpum-ro Wanggung-myeon, Iksan-si, Jeollabuk-do Logistics Center 220-1 Yo-ri, Hyangnam-eup, Hwaseong-si, Gyeonggi-do |
| Establishment Date | June 26, 2006 |
| CEO | Tae Jin Shim |
| Number of Employees | 117 (as of December 2022) |
| Capital | KRW 1.41 billion (as of December 2022) |
| Contact Us | 1588-8474 |
| Manufacturing Country | South Korea |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Payment Terms | T/T, 50% upon order, 50% before shipping |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Payment Terms | T/T, 50% upon order, 50% before shipping |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | absorbent cotton, cotton fiber, bleached cotton, cotton, absorbent, absorbent fiber |
| Options | absorbent cotton( finished product ) supply is also possible. |
| Size | 700*800*800 mm /bale |
| Weight | 95 kg±10kg |
| Place of Origin | Korea |
| HS Code | 5203 |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | absorbent cotton, cotton fiber, bleached cotton, cotton, absorbent, absorbent fiber |
| Options | absorbent cotton( finished product ) supply is also possible. |
| Size | 700*800*800 mm /bale |
| Weight | 95 kg±10kg |
| Place of Origin | Korea |
| HS Code | 5203 |
| Category | Healthcare |
| Keyword | Massage, Healthcare, Gua Sha, Self Massage, Home Care, Home Esthetic |
| Options | Not applicable |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 330g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 220299 |
| Category | Healthcare |
| Keyword | Massage, Healthcare, Gua Sha, Self Massage, Home Care, Home Esthetic |
| Options | Not applicable |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 330g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 220299 |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Orthopedic Medical Device |
| Options | |
| Size | Small - 19~21.5 cm Medium - 22~26.5 cm Large - 27+ |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
Klolink Co., Ltd
603, Pangyo Innovation Valley, 253, Pangyo-ro, Bundang-gu,
Gyeonggi-do, South Korea.
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 7428335888
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...