Description
![]()
- This is an oriental medicine tea made from 11 domestic oriental medicines.
- It is a restorative herb medicine tea that has a delicate oriental medicine scent and mild taste.
BY : JUNGGANAE FOOD
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Immunity Booster |
| Options | – |
| FOB Price | – |
| Weight | – |
| Place of Origin | South Korea |
| MOQ | |
| EXP.Date(If Food) |
![]()
| Category | Food & Beverage |
|---|---|
| Keyword | Immunity Booster |
| Place of Origin | South Korea |
| Country | South Korea |
| President | Jung Young Kyun |
| Year Established | 2009 |
| No. of Employees | – |
| Introduction |
|
| Main Markets | |
| Main Products |
Korean Medicine Tea
Category
Food & Beverage
Keyword
Immunity Booster
Options
-
FOB Price
-
Weight
-
Place of Origin
South Korea
MOQ
EXP.Date(If Food)
Bitter gourd Tea
Category
Food & Beverage
Keyword
Immunity Booster
Options
-
FOB Price
-
Weight
-
Place of Origin
South Korea
MOQ
EXP.Date(If Food)
Artichoke Tea
Category
Food & Beverage
Keyword
Immunity Booster
Options
-
FOB Price
-
Weight
-
Place of Origin
South Korea
MOQ
EXP.Date(If Food)
| Category | Tea/Beverage |
| Keyword | Tea, Swordbean, Another coffee, Zero caffeine, Warm tea, Nespresso |
| Options | |
| Size | 140mm*140mm*40mm |
| Weight | 40g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 0902 |
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Red ginseng concentrate, purified water |
| Options | |
| FOB Price | - |
| Weight | 16g * 30ea |
| Place of Origin | South Korea |
| MOQ | 300EA |
| EXP.Date(If Food) | 18 months from the manufacturing date, room temperature storage |
| Category | Food > Kimchi |
| Keyword | food, kimchi, korea, korean food, k-pop, k-food, |
| Options | |
| Size | 29.5cm * 23.5cm * 14.0cm |
| Weight | 500g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 2005991000 |
| Category | Food > Kimchi |
| Keyword | food, kimchi, korea, korean food, k-pop, k-food, |
| Options | |
| Size | 29.5cm * 23.5cm * 14.0cm |
| Weight | 500g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 2005991000 |
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Barley, oats, brown rice, dried black mushroom |
| Options | |
| FOB Price | US$ 4.2(FOB) |
| Weight | 240g |
| Place of Origin | South Korea |
| MOQ | 2,000Packs |
| EXP.Date(If Food) | 1 year from the manufacturing date, room temperature storage |
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Bellflower mixed extract, pear concentrate |
| Options | |
| FOB Price | - |
| Weight | 80ml * 30 packs |
| Place of Origin | South Korea |
| MOQ | 200EA |
| EXP.Date(If Food) | 24 months from the manufacturing date, room temperature storage,keep refrigerated after opening |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...