Description
![]()
Completed Insan Bamboo Salt Toxicity clearance, Increase of active ingredient of bamboo and pine tree Effectiveness of Bamboo Salt Detoxication, Increase of immunity, Anti-cancer, Anti-inflammatory, Sterilization
BY: INSAN BAMBOOSALT, INC.
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | Immunity Booster |
| Options | |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South KOREA |
| HS Code |
![]()
Completed Insan Bamboo Salt Toxicity clearance, Increase of active ingredient of bamboo and pine tree Effectiveness of Bamboo Salt Detoxication, Increase of immunity, Anti-cancer, Anti-inflammatory, Sterilization
| Category | Beauty & Personal Care |
|---|---|
| Keyword | Immunity Booster |
| Place of Origin | South Korea |
| Country | South Korea |
| President | Changho Oh |
| Year Established | |
| No. of Employees | |
| Introduction |
|
| Main Products |
Insan Bamboo Salt Toothpaste
Category
Beauty & Personal Care
Keyword
Toothpaste
Options
Size
Weight
Place of Origin
SOUTH KOREA
HS Code
9x INSAN BAMBOO SALT
Category
Beauty & Personal Care
Keyword
Immunity Booster
Options
Size
Weight
Place of Origin
South KOREA
HS Code
Immune Genius(500mg * 30capsule)
Category
Beauty & Personal Care
Keyword
Immunity Booster
Options
Size
Weight
Place of Origin
SOUTH KOREA
HS Code
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | whitening cream, skin lightening cream, anti-aging cream, korean skincare, korean cosmetics, moisturizer, face cream, shiny, whitening, moisturizing, taut feeling, sensitive skin, EGF extract |
| Options | None |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | whitening cream, skin lightening cream, anti-aging cream, korean skincare, korean cosmetics, moisturizer, face cream, shiny, whitening, moisturizing, taut feeling, sensitive skin, EGF extract |
| Options | None |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | Eye mask |
| Options | Not applicable |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | |
| HS Code |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | Eye mask |
| Options | Not applicable |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | |
| HS Code |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | Skin lightening set, anti-wrinkle solution, collagen cosmetics, skin whitening cosmetics |
| Options | Set, Toner, Essence, Cream |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 3304.99 |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | Skin lightening set, anti-wrinkle solution, collagen cosmetics, skin whitening cosmetics |
| Options | Set, Toner, Essence, Cream |
| Size | |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 3304.99 |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | Face & Body Scrub Mask |
| Options | Salty Coffee Face Body Scrub Mask 250g |
| Size | - |
| Weight | - |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 3307-30-2000 |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | - |
| Options | Natural Cosmetic, Moisturizing, Anti-aging, Massage, Home Care, Home Esthetic |
| Size | 48mm*48mm*130mm |
| Weight | 150g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 3304.99 |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...