Description














BY : CT & S Co., LTD.
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower , Vitamin Shower Filter , Shower Filter , Vitamin Filter |
| Options | Fragrance – lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |














| Category | Health & Medical |
|---|---|
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| HS Code | 8421.21 |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Place of Origin | South Korea |
| Options | Fragrance – lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Country | South Korea |
| President | Kil Wan Lee |
| Year Established | 2015 |
| No. of Employees | 1-50 People |
| Introduction |
CT&S produces filters using active carbon fiber and activated carbon to produce applications such as water purifier filters and shower filters. In particular, we utilize carbon fibers with superior absorption capacity and produce filters with superior performance for each product. CT&S will reward our customers for concerns and love by researching and developing water filters to provide more clean and drinkable water with a sense of duty to take responsibility for your health. |
| Main Products | Vitamin Shower Filter |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Payment Terms | T/T, 50% upon order, 50% before shipping |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Payment Terms | T/T, 50% upon order, 50% before shipping |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower filter, water filter, fragranced shower filter, vitamin shower filter, Korean shower filter, water purifier |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Shower , Vitamin Shower Filter , Shower Filter , Vitamin Filter |
| Options | Fragrance - lavender, lemon, cherry, green grape, freesia |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 145g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 8421.21 |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Neck and Lumbar pain reliever |
| Options | - |
| Size | 61 inch (L) x 33 inch (W) x 47 inch (H) |
| Weight | 335 lbs |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Anti-aging, Whitening |
| Keyword | |
| Options | Natural Cosmetic, Skin Care, Moisturizing, Anti-aging, Whitening, Home Esthetic |
| Size | 48mm*48mm*140mm |
| Weight | 185g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 3304.99 |
| Category | Health&Medical |
| Keyword | red ginseng, ginseng extract, sweet ginseng, ginseng, oriental medicine, health supplement, ginseng concentrate, korean ginseng, korean gift |
| Options | Ginseng extract, Ginseng tablet, Ginseng tonic, Red pepper sauce, Honey |
| Size | - |
| Weight | 250g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Health&Medical |
| Keyword | red ginseng, ginseng extract, sweet ginseng, ginseng, oriental medicine, health supplement, ginseng concentrate, korean ginseng, korean gift |
| Options | Ginseng extract, Ginseng tablet, Ginseng tonic, Red pepper sauce, Honey |
| Size | - |
| Weight | 250g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | - |
| Category | Health & Medical |
| Keyword | Orthopedic Medical Device |
| Options | |
| Size | Small - W-15, L-40 Medium - W-20~30, L-52 Large - W-30+, L-52~ |
| Weight | |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Beauty & Personal Care |
| Keyword | - |
| Options | Natural Cosmetic, Moisturizing, Anti-aging, Massage, Home Care, Home Esthetic |
| Size | 48mm*48mm*130mm |
| Weight | 150g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 3304.99 |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...