Description

- Hyosong Green Food salted squid is a traditional fermented food made with domestic squid, and it has a chewy texture with savory taste.
- It’s good side dish with rice, and can be used as ingredients for various foods.
BY : Hyosong Green Food Co., Ltd.
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Squid seasoned salted, Seafood kimchi |
| Options | |
| FOB Price | – |
| Weight | 500g* 12 EA |
| Place of Origin | |
| MOQ | 30BOX |
| EXP.Date(If Food) | 1 year from the manufacturing date, frozen storage |

| Category | Food & Beverage |
|---|---|
| Keyword | Squid seasoned salted, Seafood kimchi |
| HS Code | – |
| Country | South Korea |
| President | Kim Nang Ju |
| Year Established | 2008 |
| No. of Employees | – |
| Introduction |
|
| Main Markets | South Korea |
| Main Products | Food & Beverage |
Squid seafood kimchi
Category
Food & Beverage
Keyword
Squid seasoned salted, Seafood kimchi
Options
FOB Price
-
Weight
500g* 12 EA
Place of Origin
MOQ
30BOX
EXP.Date(If Food)
1 year from the manufacturing date, frozen storage
Seasoned small octopus
Category
Food & Beverage
Keyword
salted cutlass fish, Seafood kimchi
Options
FOB Price
-
Weight
500g* 12EA
Place of Origin
MOQ
30BOX
EXP.Date(If Food)
1 year from the manufacturing date, frozen storage
Salted cutlass fish
Category
Food & Beverage
Keyword
Squid seasoned salted, Seafood kimchi
Options
FOB Price
-
Weight
500g* 12 EA
Place of Origin
MOQ
30BOX
EXP.Date(If Food)
1 year from the manufacturing date, frozen storage
| Category | Tea/Beverage |
| Keyword | Tea, Swordbean, Another coffee, Zero caffeine, Warm tea, Liquid tea |
| Options | |
| Size | 185mm*85mm*60mm |
| Weight | 360g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 0902 |
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Korean chilli, Chung yang chilli, hot chilli, hot pepper, roasted chilli, roasted pepper |
| Options | - |
| Size | 45mm*45mm*70mm |
| Weight | 55g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 0904 22 |
| Category | Health food |
| Keyword | Korean Ginseng, K-Food, Ginseng, Health food, Ginseng Drink |
| Options | |
| Size | Pouch: 80*140mm/ Individual Box: 90*75*153mm |
| Weight | 300g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code | 210690900000 |
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | color noodles, healthy noodles.food therapy, baby,s noodle, |
| Options | |
| Size | |
| Weight | 2250g |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
| Category | Food & Beverage |
| Keyword | Baked food, baked sweet potato, baked pumpkin, baked banana, healthy diet food, weight loss, diet, sweet potato, easy snack, korean snack, processed food |
| Options | |
| Size | |
| Weight | 90g per serving |
| Place of Origin | South Korea |
| HS Code |
Klolink Co., Ltd
13-25, Gokseon-ro 49, Gwonseon-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Republic of Korea
Tel: +82 (0)70 8064 4294
Working time: Monday–Friday
(09:00 AM – 05:30 PM)
Koindo Trading Pvt., Ltd
191, 1st Floor Shahpur Jat,
New Delhi, India, 110049
Tel: +91 11 2649 8575
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM IST)
KTE Trading Co., Ltd
986, 988 Srinakarin Rd, Pattanakarn,
Suanluang, Bangkok 10250
Tel: 02-077-4335
Working time: Monday–Friday
(08:30 AM – 05:30 PM TST)
KORIKART (CAMBODIA) CO., LTD.
SSN Center Building, No.66, Unit #03-04 (Room 303), 3rd Floor,
Norodom Boulevard (41), Phum 9,
Sangkat Chey Chumneah, Khan Doun Penh,
Phnom Penh, Cambodia
Tel: 85511277857
Sending...